RSS

Kropka nad „i”

Moje komentarze

24

IX

Awaria

Spotkała mnie ta wątpliwa przyjemność że miałem awarie telefonu stacjonarnego oraz Internetu.
Wszystko zaczęło się około 13tej w niedziele, zdechł Internet (podłączyłem inny router żeby się upewnić o tym). Potem wpadłem na pomysł aby sprawdzić czy telefon działa... głucha cisza. Zgłosiłem awarie, usterka została naprawiona w poniedziałek około godziny 15.30. Myślałem że to koniec problemów... nic takiego. Router odmawiał przyjęcia hasła do połączenia z Internetem a widziałem że sygnał dochodzi do niego. Telefonowałem nawet do Orange aby dali mi nowe hasło do połączenia, niestety nic to nie pomogło i dalej nie mogłem połączenia uruchomić. Dobrze że mam zwyczaj nie sprzedawać moich poprzednich sprzętów gdy przewiduje że mogą się przydać. Podłączyłem mój poprzedni router i połączenie zaskoczyło za pierwszym razem. Używam teraz router NETGEAR DNG1000 zamiast DNG2200, jest to model okrojony w stosunku do tego nowszego modelu ale jak dotychczas spisuje się dobrze i nie mam zamiaru go wymieniać na coś nowszego.

Tagi: awariaOrangeNetgear

13

VII

DGN2200v3, aktualizacja

Wczoraj zaktualizowałem oprogramowanie tego routera. Router sam wykrył że jest nowa wersja a potem ściągnął i zaktualizował. Wszystko trwało jakieś 3-4 minuty i poszło bez najmniejszych problemów.
Nie zauważyłem żadnych nowych funkcji, wygląd jednak jest inny niż był w poprzedniej wersji. W nowej wersji opcje są podzielone na dwie zakładki, opcje podstawowe i zaawansowane, ułatwia to orientacje w opcjach. Jak dotychczas nie zauważyłem zmian w samym działaniu... pewnie poprawili kilka rzeczy. Pamiętam że gdy miałem poprzedni model routera (DGN1000) to po aktualizacji połączenie zyskało na stabilności.

Tagi: DGNaktualizacjaNetgear

6

IX

Netgear DGN2200 (v3) i 10Mb

Dzisiaj kupiłem router DGN2200. Jak pisałem zamówiłem szybszą Neostradę (do 10Mb) i chciałem być maksymalnie pewny że router będzie spełniał wymagania co do nowej szybkości i działał stabilnie na gorszej linii. Nie będę opisywał konfiguracji połączenia z Neostradą gdyż jest taka sama jak przy opisywaniu DGN1000, skupię się na różnicach. Widoczna różnica w stosunku do DGN1000 to dwie anteny zamiast jednej co powinno skutkować większym i mocniejszym zasięgiem wi-fi. Jest wyjście USB, można podłączyć pamięć zewnętrzną (pendrive, dysk twardy) ale też drukarkę, podłączyłem pendrive który bez problemu został wykryty... co do transferu to przy przenoszeniu pliku 700MB i było w okolicy 900Kb co nie jest według mnie najlepszym wynikiem. Bardzo mi się podoba spolszczony interfejs, mankament jest taki że wpierw trzeba skonfigurować połączenie bo spolszczenie jest ściągane z Internetu. Opcji jest tak dużo że trudno się w tym połapać nawet gdy jest spolszczony (nie znam Angielskiego).
Teraz czas na moje totalne zaskoczenie (miłe). O 11.30 był kurier z umową na 10Mb, nowa umowa obowiązuje od pierwszego października (umowa na 24 miesiące). Niesamowite ale już mam 10Mb... nie mam pojęcia czy nowy router ma z tym coś wspólnego ale rano jeszcze miałem 2Mb :)
Zauważyłem że GG gdy włączam to jest już połączony gdy przy 2Mb musiałem trochę poczekać zanim się połączyło. Podobnie jest z pisaniem i edycją tego bloga, wszystko działa wyraźnie szybciej. DGN2200v3: CPU bcm6328@320Mhz(?), RAM 64MB, ROM 32MB, WI-FI bcm43227

Tagi: routerNetgear10MbNeostrada

11

II

Netgear DGN1000

Niedawno kupiłem router Netgear DGN1000, router jest ładny, mały i na pewno nie będzie przeszkadzał na biurku lub postawiony w pobliżu. Do rutera jest dołączona płyta z instrukcją w języku Polskim oraz kreatorem który... teoretycznie pozwala na ustawienie połączenia z Internetem. Niestety w moim przypadku ten kreator okazał się zupełnie niepotrzebny i zamiast pomóc to tylko spowodował nerwy i zabrał mi sporo czasu... być może taka sytuacja była spowodowany tym że poprzednio też miałem router (ST510) zamiast tylko modem. Kreator uparcie twierdził że mam statyczny IP co naturalnie jest nieprawdą gdyż posiadam Neostradę a tam IP jest dynamiczny. Na szczęście na forum Neostrady odnalazłem ręczną konfigurację routera (nie dotyczyło to akurat tego modelu ale dane potrzebne do wpisania są uniwersalne). Zabrałem się do ręcznego wpisania potrzebnych danych, otworzyłem w przeglądarce stronę z konfiguracją routera (w przeglądarce wpisujesz http://192.168.0.1 masz monit o zalogowanie login: admin hasło: password). Zajdziesz się w panelu konfiguracyjnym routera, z lewej strony znajdują się zakładki. Wypełniasz dwie zakładki, Basic Settings i ADSL Settings. Po wpisaniu potrzebnych danych wygląda to tak - zakładka 1 i zakładka 2. Po wpisaniu tych dany router ożył i Internet zaczął działać. Naturalnie w zakładce 1 w pole Login trzeba wpisać nasz login do Neostrady a w pole Password nasze hasło do Neostrady. Przyszła kolej na konfiguracje wi-fi (mam e-czytnik) i tutaj kolejna moja wpadka... sugerowałem się tym co jest napisane na spodzie routera a to błąd. Wystarczy przeczytać odpowiedni dział w instrukcji obsługi routera aby wszystko stało się jasne.
Podsumowując kreator na płycie bywa zupełnie nieprzydatnym dodatkiem choć w założeniu ma pomóc w konfiguracji routera, jeżeli jednak potrzebne dane wpisać ręcznie (pod warunkiem że się wie co gdzie wpisać) jest sprawą kilku minut aby wszystko działało jak należy. Moja ocena routera jest pozytywna... naturalnie duży minus za kreator ale może ja byłem nielicznym wyjątkiem. Na moje oko to Internet teraz działa lepiej niż z poprzednim routerem... być może to moje subiektywne wrażenie a być może naprawdę tak jest za sprawą lepszej organizacji ruchu i wyciągnięcia maksymalnych parametrów z łącza.
Zauważyłem że trzeba samemu wybrać rodzaj połączenia tzn. ADSL czy np. ADSL2+, ruter domyślnie wybiera ADSL2+ a nie zawsze jest to najlepsze z możliwości. U siebie wybrałem ADSL i jest lepsze połączenie tzn. lepsze są parametry jak Line Attenuation/Noise Margin (czym niżej to lepiej ale nie za nisko/czym wyżej tym stabilniejsze połączenie. Parametry się sprawdza w zakładce Router Status i klikasz w Show Statistics.

Tagi: routerNetgearkonfiguracjaneostrada

Moje strony
Portfolio
Opowiadania
Kalkulator lokat
Upload grafiki
Tapety
Wolni farmerzy
Wiejskie życie

Data: 30 / 3 / 2017
Marzec
Po
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Archiwum
2017
I
II
III
2016
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
XI
XII
2015
I
III
IV
V
VI
VII
IX
X
XI
XII
2014
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2013
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2012
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2011
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2010
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XII
2009
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2008
IX
X
XI
XII

Webmaster © 03.09.2008

wpisy: 966 | Komentarze: 763
statystyka